kurumsal

Hakkımızda

Koza'dan halıya
bir yolculuk

Hakkımızda

En iyi halıları dokumayı aile mirası olarak benimseyen KOZA Halı; şimdilerde dördüncü nesil yönetim kadrosuyla küresel başarılara imza atan, yerel tekstil endüstrisinde derin köklere sahip bir kurumdur.

Sektöre, 60’lı yıllarda üç rapierli kilim üretimi ile başlayan şirket, ilk araştırma ve geliştirme çalışmalarına bu süreçten sonra başladı. İnovatif yaklaşımı sayesinde sonraki yıllarda da son teknolojileri kullanmaya ve geliştirmeye adanan bir anlayışla üretime devam etti. 70'li yıllarda battaniye üretimine yol açan çağdaş boyama yöntemlerinin yanı sıra kamgarn ve yarı kamgarn iplik üretimine başlandı ve bu gelişmeleri 80'li yıllarda halı üretimine geçiş takip etti. İlk çökmeli halı, şirketin kendi üretimi olan yüksek hacimli elyaftan elde edilen akrilik iplik ile üretildi.

Hızlı ama istikrarlı bir büyüme sergileyen KOZA Halı, 2000'li yılların başında en ileri teknolojiye sahip olduğu bilinen firmalar arasında yer aldı ve bu başarıyı ihracat hacimlerinde liderlik takip etti. 2004 yılı farklı bir mücadelenin üstlenildiği yıl oldu ve şirketin inovasyona olan bağlılığının kanıtı olarak ilk düz dokuma halı üretimi başladı. İlk şönil halı üretimi, ilk yerel uzun havlı (shaggy) halı üretimi, ilk yerel dış mekan halı üretimi, sıfır havlı halı üretimi gibi ilkler sektörde öncü olma anlayışının çıktılarından sadece birkaçı...

60 yıllık halıcılık deneyimiyle büyüyen KOZA Halı; düz dokuma iç ve dış mekan halılarının önde gelen üreticilerinden biri olarak, mekanlara yaptığı şık dokunuşlarla özenli yaşam alanları yaratmayı hedefliyor.